Daugiau nuotraukų

Zyplių dvaras

Senasis Zyplių dvarelis 1806 m. buvo paskirtas kunigaikščiui Juozapui Poniatovskiui už nuopelnus kare Napoleono armijos sudėtyje. Jam 1813 m. žuvus, dvaro šeimininke tapo sesuo Marija Teresė Tiškevičienė, tačiau Paryžiuje gyvenusi, Zypliuose ji nesilankė, ir neilgai trukus pardavė valdą Polocko gubernijos dvarininkui Jonui Bartkovskiui.

Naujaisiais Zypliais pavadintame dvare Jonas Bartkovskis pastatė vienaaukščius mūrinius klasicizmo stiliaus rūmus, dvi oficinas, virtuvę, medinius ūkinius pastatus. 1855 m. Jonui Bartkovskiui mirus, dvaras atiteko jo podukrai, o vėliau šios dukrai, kuri Zyplius pardavė grafui Tomui Potockiui. Tuomet, XIX-XX a. sandūroje rūmai buvo perstatyti, įgavo neobaroko stiliaus bruožų. Po grafo Tomo Potockio mirties, iki I-ojo pasaulinio karo dvarą valdė jo žmona Pelagija Bžožovska-Potockienė.

1981-aisiais metais į Lukšius gyventi atsikėlęs skulptorius Vidas Cikana jau tuo metu ėmė rūpintis kolūkiui priklausiusiais dvaro pastatais. 1990 m. Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę, miestelio viršaičiu išrinktas Vidas Cikana pasirūpino, kad Zyplių dvaro pastatai būtų perduoti Lukšių seniūnijos žinion ir inicijavo dvaro parko atstatymą, atkūrimą, o taip pat kultūrines veiklas, kurios nuolat vyksta ir šiandien, jau ankstesnių laikų didybę atgavusiame, išpuoselėtame Zyplių dvare.

Šaltinis: Lietuvos.Dvarai

Laukiate gerų pasiūlymų?

Prenumeruokite naujienlaiškį ir sužinokite apie naujas kelionių kryptis pirmieji!

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!