Alaus ir pasakų kaimo keliu
Trukmė
1 diena
Kelionės tipas
Kasdienė kelionė
Grupės dydis
10 žmonių
Kalbos
Lietuvių
Programa
Savo kelionę pradėsime nuo gamtos mylėtojų rojaus – Utenos raj. Vyksime į Leliūnus, Vytauto Valiušio keramikos muziejų. Čia eksponuojama daugybė tradicinės taikomosios keramikos dirbinių: puodų, puodynių, puodelių, ąsočių, palivonų, lekų, lauknešėlių, terlių, aguontrynių, didelių dubenų ir dubenėlių, vazų, žvakidžių, indų grietinei atskirti ir kitų įvairiausių formų bei įvairiausios paskirties molinių dirbinių, nužiestų kitados ir šiandien. Jie surinkti iš skirtingų Lietuvos vietovių, atspindi ir amato raidą, ir meistrų talentus. Lieknas, ištįsęs – aukštaitiškas ąsotis, žemaitiškas – pilvotesnis, suvalkietiškas – su rumbu prie dugnelio. Galima numanyti kai kuriuos puodus skaičiuojant ir antrą šimtą metų. Yra muziejuje ir dekoratyvinės keramikos dirbinių. Reikia pamatyti – išties įspūdinga kolekcija! Apie puodžiaus amatą, keramikos ekspoziciją muziejaus lankytojams Lietuvos puodžių karalius V. Valiušis gali kalbėti valandų valandas: ir poetiškai, ir įkvėptai, ir su jumoru. Šis kultūros židinys yra vienas iš populiariausių keramikos mėgėjų traukos centrų.
Vėliau keliausime į pačią Uteną. Kur tik pažvelgsi – miškai, kalvos ežerai ir ežerėliai. Čia apsilankysime palyginti jauna savo amžiumi, tačiau žymią savo pasiekimais Utenos įmonę – „Utenos alus“. Apsilankysime aludarystės centre, įsikūrusiame „Utenos alaus“ darykloje. Čia gyvai pamatysime, kaip darykloje verdamas alus ir galėsime patys įsitikinti jo kokybe: dalyvausime ekskursijoje po daryklą, apžiūrėsime aludarystės muziejų, degustuosime alų ir bendrausime su aludarais.
Susipažinsime su alaus gamybai naudojamomis žaliavomis, aplankysime alaus virimo, fermentacijos ir išpilstymo cechus ir savo akimis pamatysime, kaip gimsta „Utenos alus“. Vaikšiodami po „Utenos alaus“ muziejų, sužinosime daugiau apie daryklos istoriją, apie pirmąjį alų – “Žigulinį” ir alaus gamybos raidą iki pat šių dienų. Muziejuje pamatysime ir šmaikščias „Utenos alaus“ reklamas, prisiminsime „Utenos alaus“ iniciatyvą „Laisvė Joninėms“ – tai dėl jos birželio 24-oji Lietuvoje paskelbta nedarbo diena. Alaus degutacijos metu ragausime net penkias skirtingas alaus rūšis, gilinsimės į alaus tipų, skonių ir aromatų pasaulį, derinsime alų prie maisto.
Vėliau keliausime į Sudeikius – jaukų miestelį, į kurį poilsiautojus vilioja gražūs pušynai, paplūdimiai ir skaidraus Alaušo ežero vandenys. Manoma, kad miestelio pavadinimas taip pat susijęs su Alaušo ežeru, kuris buvo ypač vertinga seliava – Lietuvos gėlųjų vandenų žuvimi. Sudeikių žmonės šią žuvį gaudydavo čia pat ant kranto sūdydavo, todėl nuo sūdytos žuvies ir galėjo kilti Sudeikių pavadinimas. Ežero pusiasalyje stovi buvęs Bibuškio dvaras, rytinėje pakrantėje – Maneičių piliakalnis.
Kelionę tęsime Lieptų kaime Antalieptėje. Ši vieta – tikras pasakiškų tiltų ir lieptų kraštas. Miestelio viduryje yra kabantis lieptas virš Šventosios upės. Žmonės sako, kad jis yra stebuklingas. Įsitikinkime tuo. Perėję per lieptą užrištomis akimis, pakliūsime į tryliktąjį amžių – pagoniškus laikus, kai deivės ir pasakiškos būtybės žeme vaikščiojo ir su žmonėmis taikiai sugyveno. Žygio per biologinį draustinį – Šavašos pažintinį taką (Gražutės regioninis parkas) metu sudalyvausime teatralizuotoje edukacinėje programoje „Senasis lietuvių tikėjimas, dievai, deivės, mitologinės būtybės“, paskanausime pasakiškai gardžių zuikio blynų ir patys kaimiškoje krosnyje išsikepsime lieptainių.
Į kelionės kainą įskaičiuota
Kelionė patogiu autobusu;
Ekskursinės programos organizavimas;
Visos kelionės metu gido – kelionės vadovo paslaugos.
Į kelionės kainą neįskaičiuota
Bilietai į lankomus objektus –~20 Eur/asm.
Degustacinės alaus programos;
Asmeninės išlaidos.
Pastabos
- Lydintis gidas-kelionės vadovas muziejuose ir kituose mokamuose objektuose programos neveda;
- Lankomų objektų tvarka ir kaina kelionės metu gali keistis.